Bartın İlimizden bir manzara


Bartın İlimizden bir manzara


Önceki Resim


Amasra Manzarası Resim 

 


 

Bartın İlimizden bir manzara  

Resim Bilgisi Baştanrı Okenaus, bir çocuğunun ismine "Muhteşem Akan Su", "Genç Bakire : Athena" manalarına gelen "Parthenious" koyar. Bartın antik çağda bu isimle anılır.

M.Ö. 1200 yılına kadar Gasgas Kabilesinin yaşadığı Bartın'da sonra Hititler, Firigler, Kringenler, Kokonlar, Enetler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler ve Makedonyalılar yer alır.

Homeros İlyada Destanı'nda bir dönemden şu şekilde bahseder. "Erkek yürekli Pylaimenos komuta eder Paphlagonialara. Gelmişler yaban katırlarıyla ünlü Enetlerin yurdundan. Parthenious Irmağı çevresinde kurmuşlardır, ünlü saraylarını".

Daha sonra Bartın'ın tarihsel seyri Roma, Bizans ve 11-13.yy da Selçuklular ve Candaroğulları dönemleri ile 1392'de Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katılması şeklinde devam eder. 1811 yılına kadar Bolu Sancağına ve Sancağın iptaliyle Başmutassarufluğa dahil edilen Bartın, 1924'de Zonguldak'ın ilçesi olur. 7 Eylül 1991'de ise il statüsüne kavuşur.COĞRAFİ BİLGİ
Şehir merkezi, Bartın Nehri'ni (Parthenious) oluşturan Koca ve Kocanaz çaylarının yeşil bir örtüye bürünerek üç yönden kucakladığı tepecikler üzerinde ve denizden 12 km. uzaklıkta kurulmuştur. Batısında Mugoda Dağı ile Aladağ, kuzeyinde İnkumu Dağı bulunur. Merkez ilçenin yüzölçümü 1151 km2 olup 1997 sayımına göre nüfusu 131.239'dur. Şehir merkezi nüfusu ise 34.741'dir.

Batı Karadeniz bölgesinin, 410 53' kuzey enlemi ile 320 45' doğu boylamı arasında yer alır. Kuzeyini 59 km.lik sahil şeridiyle Karadeniz çevrelerken, doğuda Kastamonu, doğu ve güneyde Karabük, batıda ise Zonguldak illeriyle komşudur. Yüzölçümü 2143 km2’dir. İl merkezinin rakımı 25 m. dir.
Anahtar Kelimeler Baştanrı, Okenaus, bir, çocuğunun, ismine, "Muhteşem, Akan, Su", "Genç, Bakire, :, Athena", manalarına, gelen, "Parthenious", koyar., Bartın, antik, çağda, bu, isimle, anılır., M.Ö., 1200, yılına, kadar, Gasgas, Kabilesinin, yaşadığı, Bartın'da, sonra, Hititler, Firigler, Kringenler, Kokonlar, Enetler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, ve, Makedonyalılar, yer, alır., Homeros, İlyada, Destanı'nda, bir, dönemden, şu, şekilde, bahseder., "Erkek, yürekli, Pylaimenos, komuta, eder, Paphlagonialara., Gelmişler, yaban, katırlarıyla, ünlü, Enetlerin, yurdundan., Parthenious, Irmağı, çevresinde, kurmuşlardır, ünlü, saraylarını"., Daha, sonra, Bartın'ın, tarihsel, seyri, Roma, Bizans, ve, 11-13.yy, da, Selçuklular, ve, Candaroğulları, dönemleri, ile, 1392'de, Yıldırım, Beyazıt, tarafından, Osmanlı, topraklarına, katılması, şeklinde, devam, eder., 1811, yılına, kadar, Bolu, Sancağına, ve, Sancağın, iptaliyle, Başmutassarufluğa, dahil, edilen, Bartın, 1924'de, Zonguldak'ın, ilçesi, olur., 7, Eylül, 1991'de, ise, il, statüsüne, kavuşur., COĞRAFİ, BİLGİ, Şehir, merkezi, Bartın, Nehri'ni, (Parthenious), oluşturan, Koca, ve, Kocanaz, çaylarının, yeşil, bir, örtüye, bürünerek, üç, yönden, kucakladığı, tepecikler, üzerinde, ve, denizden, 12, km., uzaklıkta, kurulmuştur., Batısında, Mugoda, Dağı, ile, Aladağ, kuzeyinde, İnkumu, Dağı, bulunur., Merkez, ilçenin, yüzölçümü, 1151, km2, olup, 1997, sayımına, göre, nüfusu, 131.239'dur., Şehir, merkezi, nüfusu, ise, 34.741'dir., Batı, Karadeniz, bölgesinin, 410, 53', kuzey, enlemi, ile, 320, 45', doğu, boylamı, arasında, yer, alır., Kuzeyini, 59, km.lik, sahil, şeridiyle, Karadeniz, çevrelerken, doğuda, Kastamonu, doğu, ve, güneyde, Karabük, batıda, ise, Zonguldak, illeriyle, komşudur., Yüzölçümü, 2143, km2’dir., İl, merkezinin, rakımı, 25, m., dir.
Eklenme Tarihi 25.05.2006 16:40
İzlenme Sayısı Bartın İlimizden bir manzara 503 Kere İzlenmiştir.
Oy Sayısı 4.01 / (15 ) kişi tarafından oylanmıştır.
File size:
Resmi Ekleyen elaziz


Resim veya fotoğraflarınızın tarafınızdan izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden sitemizde kullanıldığını tespit ettiyseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz. ersinirmak(at)hotmail.com
  Sayfada bulunan resim: Bartın Resimleri , Bartın İlimizden bir manzara               Copyright 2009 - 2012 fotoğraf
site ekle site ekle